Wtorek, 26 Wrzesień 2017
 

Z ostatnich dni
MENORA

pytanie od KR :

Dlaczego menora ma siedem ramion? Czy mają one jakieś znaczenie?

odpowiedź :

Menora (świątynny świecznik) ma siedem ramion (ściślej: główny pień i sześć ramion - razem siedem lamp), bo taki kształt menory wynika z jej znaczenia symbolicznego.

Liczba sześć reprezentuje świat fizyczny - stworzony w sześć dni, natomiast środkowy pień menory, zwieńczony lampą, dopełnia szóstkę w siódemkę - symbol Bytu Nadprzyrodzonego i ludzkiego dążenia do niego.  Konsekwentnie więc środkowe światło menory symbolizuje Boską Obecność.

Jak pisze rabin Sacha Pecaric w najbardziej wnikliwej interpretacji symbolizmu menory  [z dostępnych w języku polskim]: "(...) środkowe [siódme] światło, które skierowane jest bezpośrednio w stronę Boga, pokazuje, że dominuje nad światem materialnym (symbolizowanym przez liczbę sześć)" (komentarz do Szemot).

menora_1.jpg

Podział sześciu ramion  - na trzy po stronie lewej i trzy po prawej głównego pnia menory  - odpowiada dwoistości duchowego poznania i moralnej woli. Dlatego z jednej strony mamy światła symbolizujące (kolejno)  zrozumienie, z drugiej - mądrość; z jednej  - siłę, z drugiej  - radę, z lewej bojaźń Boga - z prawej wiedzę. Czyli ramiona po prawej stronie (patrząc na menorę) odpowiadają duchowi teorii (mądrość, rada, wiedza), a po lewej - duchowi praktyki (zrozumienie, siła, bojaźń Boga).

menora.jpg


Na zdjęciu powyżej widać menorę zrabowaną przez Rzymian ze Świątyni, przedstawioną na Łuku Tytusa w Rzymie, podczas triumfalnego pochodu armii rzymskiej po zdobyciu Jerozolimy w roku 70 n.e. Nie wiadomo, co stało się z nią później. Istnieją hipotezy, że wpadła w ręce Wandalów w roku 455 n.e., a następnie zdobyta została przez Bizantyńczyków (w 533 roku n.e.) i wywieziona do Konstantynopola. Jej dalsze losy są nieznane.

Menora jest  jednym z najstarszych symboli judaizmu; dokładny opis menory, zawarty w instrukcjach jej wykonania przekazanych Mojżeszowi, znajdujemy w Szemot (Księdze Wyjścia 25: 31-40). Złota menora, wykuta z jednego kawałka tego metalu, znajdowała się w Miszkanie (namiocie Wyznaczonych Czasów), a później w Świątyni; koheni zapalali światła menory każdego wieczoru. Światła te nie miały rozjaśniać wyłącznie wnętrza Świątyni, ale ich blask miał wydobywać się także na zewnątrz - na świat.

Menora jest także symbolem narodu żydowskiego - "światła dla narodów" według słów proroka Izajasza (42:6), oraz godłem państwowym Izraela.

Coat_of_arms_of_Israel.png

Aktualności


Nowe Projekty


Ostatnie pytania


Nowe artykuły

Lombard Bytom Ruda Śląska Skup złota