Wtorek, 26 Wrzesień 2017
 

Z ostatnich dni
ELIMELECH Z LEŻAJSKA

Trwają uroczystości związane z rocznicą śmierci (jorcajt) Elimelecha z Leżajska.

W XVII w. na obrzeżu południowo-wschodniej części miasta Leżajsk, nieopodal rynku, usytuowano żydowski kirkut. Najbliższa droga prowadzi tam przez niewielki plac Targowy. Przy ulicy Górnej znajduje się cmentarz z ohelem wielkiego cadyka Elimelecha. Ohel chroni w swoim wnętrzu otoczony metalową klatką kamienny grób Elimelecha oraz stojące pod ścianą dwie macewy: Eleazara, syna cadyka i jego wnuka Naftalego. Dawniej klucz do cmentarza i ohelu znajdował się na terenie Leżajska. Ostatnio jednak należy kontaktować się z  biurem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (tel. +22 436 60 00).

l2_1_1.jpg

W tym roku (2012) przypada 226 rocznica śmierci rabina Elimelecha z Leżajska

Każdego roku, 21 dnia miesiąca adar, w rocznicę śmierci (jorcajt) cadyka Elimelecha (zmarł w roku 1786), chasydzi pielgrzymują do jego grobu wierząc, że właśnie wtedy jego dusza wraca na ziemię i jest gotowa przekazać ich prośby Bogu. Przybywający do Leżajska chasydzi odwiedzają także groby innych cadyków, w tym uczniów Elimelecha: Menachema Mendla i Zwi Hirscha w Rymanowie oraz cadyków z Błażowej, Góry Kalwarii i Bobowej.

l6_1_1_1.jpg


Rabin Elimelech urodził się w roku 1717. Jego rodzice - rabin Eliezer i jego żona Mirusz, zajmowali się handlem. Z ich siedmiu synów, dwóch stało się wielkimi postaciami w świecie chasydzkim: rabin Meszulam Zusza z Annopola i rabin Elimelech z Leżajska. Obaj bracia od wczesnej młodości znajdowali się pod wpływem mistycznych nauk rabina Izaaka Lurii (1534-1572). Najpierw studiowali Torę i księgi kabalistyczne u Szmelke Horowica z Tykocina, poźniej wędrowali po ówczesnej Polsce  - nauczając.

W roku 1772 rabin Elimelech zamieszkał w Leżajsku. Tam też napisał dzieło swego życia "Noam Elimelech”  (Łagodność Elimelecha), w którym określał rolę, jaką powinnien spełniać w społeczności  sprawiedliwy (cadyk). Dzieło to stało się podstawą zasad organizacji ruchu chasydzkiego, który opierał się na grupach wyznawców skupionych wokół swojego nauczyciela i mistrza. Uczniami Elimelecha byli między innymi Naftali z Ropczyc, Menachem Mendel z Rymanowa i Magid z Kozienic.

Po śmierci Elimelecha cadykiem w Leżajsku został jego najstarszy syn Eleazar (zmarł w roku 1806), natomiast młodsi synowie zamieszkali w Chmielniku i Mogielnicy i tam założyli dynastie cadyków. Ostatnim z leżajskich cadyków był wnuk Elimelecha - Naftali (zmarł w 1844).

l7_1_1_1.jpg


Za życia Elimelech wypraszał u Boga łaski dla ludzi: miłość, płodność, dostatnie życie, pogodną starość, szybką śmierć. Otaczano go szacunkiem nie tylko jako rabina i nauczyciela. Uważany był za wielkiego mędrca. Po pomoc i radę przychodzili do niego, jak przekazuje tradycja, nie tylko Żydzi. Nikomu, kto zwrócił się do niego po pomoc, nie odmawiał - nie ważne, jaka była narodowość lub wyznanie proszącego. Był uważany za lekarza ludzkich dusz. Głosił również, że aby osiągnąć ideał życia religijnego, należy dążyć do zbratania ludzi.

l9_1_1.jpg


Nauka cadyka Elimelecha jest uniwersalna, bo może z niej korzystać każdy. Kiedy zapytano go, jak wyjaśnić słowa psalmu : "Dobrze jest śpiewać naszemu Bogu" odpowiedział: "Dobrze jest, kiedy człowiek sprawia, że Bóg w nim śpiewa."

Według tradycji, cadyk Elimelech miał moc wyganiania demonów z ludzi (m.in. leczenia z hazardu i nałogów) i przewidywania przyszłości. Potrafił rozmawiać ze zwierzętami. Jego uczniowie kochali go tak bardzo, że twierdzili, iż w jego duszy tkwi cząstka duszy Mojżesza. Podobno był jednym z 36 ludzi, których działania w każdym pokoleniu ratują świat przed zagładą.

Pamięć cudów czynionych za jego życia, a także już po śmierci, powoduje, że jego grób jest miejscem pielgrzymek nie tylko chasydów, choć ich właśnie można spotkać tu najczęściej.


ohel_1_1.jpg

...

Chyba najbardziej popularne na YouTube (koło 30 tysięcy obejrzeń) wideo z jorcajtu cadyka Elimelecha (z roku 2007):


  wideo

Aktualności


Nowe Projekty


Ostatnie pytania


Nowe artykuły

Lombard Bytom Ruda Śląska Skup złota